İnsan vücudunda en büyük organ konumunda olan deri ve doğal olarak derinin dışarıya açılan yüzü cildimiz dış etkenlerin zor ve yıpratıcı sürecinde savunmasız kalır ve leke oluşumuna neden olur. Cildimize renk veren melanin her yere eşit bir şekilde dağılmaktadır. Bazı durumlarda melanin pigmenti dengeli bir şekilde dağılmak yerine gruplar halinde bir bölgede toplanır ve lekelerin meydana gelmesine neden olur. İnsan yapısında meydana gelen lekelerin yapısı ve büyükleri farklılıklar gösterebilir.

Bununla beraber leke oluşumuna neden olan faktörlerde değişkenlik gösterebilir. Genetik yatkınlık, kullanılan ilaçlar, kozmetik ürünlerinin yanlış tercih edilmesi, yaşa bağlı olarak, özellikle akne ve sivilcelerin tedavi edilmeme ve yanlış tedavi edilmesi, güneş ışığı, hormonsal değişiklikler göstermesi lekelerin meydana gelmesinin nedenleridir. Meydana gelen bu lekeler uzman ve deneyimli kişilerce uygun dermatolojik ürünler kullanılarak tedavi edilmesi ve bu olumsuz durumun ortadan kaldırılması mümkündür.

Dış görünüşün tamamlayıcı bir parçası olan cildin lekesiz sıkı ve bakımlı olması kişilerde özgüven oluşumunda pozitif etki yapacaktır. Leke bakımı tek bir yöntem veya ürünle sınırlandırılmayacak kadar önemlidir. Tedavi yöntemleri de kişilerin cilt yapısına ve lekelerin durumuna göre bir veya birden fazla yöntem kullanılarak tedavi edilmesi mümkündür.

Uygulamayı yapacak uzmanın bilgi birikimi ve tecrübesi cilt analizinizin doğru yapılmasına ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanmasını ve etkili sonuçlar almanızı kolaylaştıracaktır. Leke bakımı yapılırken cildin epiderm tabakasının zarar görmemesi uygulamayı daha verimli ve kalıcı yapacaktır.

Lekeli Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Lekeli cilt bakımı kişi ihtiyaçları ve beklentileri göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Leke bakımında bazı noktalara dikkat etmek uygulama kaynaklı mağduriyetlerin önüne geçecektir. Güneş özellikle lekelerin oluşmasında en büyük faktördür. Kadın ve erkek fark edilmeksizin cilt lekelerinden kurtulmak isteyen herkesin uygulamayı mutlaka kış aylarında ve güneş’in az olduğu dönemlerde yaptırmaları kalıcı sonuçlar ortaya koyacaktır.

Bu tedavi yöntemleri arasında kimyasal peeling yöntemi ile kimyasal glikolik asit ile 4 veya 6 seans uygulanarak hafif lekeli ciltler de etkili sonuçlar alınmaktadır. Enzim peeling özellikle son yıllarda sıkça kullanılan soyma yöntemlerinin başında gelmektedir. Cilt üzerine özel bir içeriğe sahip maske uygulandıktan sonra yaklaşık olarak 9 saat bekletilir ve bu sürenin sonunda ılık su ile çıkartılarak daha güzel ciltler elde etmek mümkündür.

Leke bakımında kullanılan bir diğer yöntem ise cilt altına enjektör yardımı ile özel ilaçlardan oluşan karışımın enjekte edilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Teknolojik gelişmeler ile beraber leke bakımında lazer tedavisi kullanılarak leke bakımı yapabilmektedir. Renk açıcı kremler ve güneş koruyucu kremler leke oluşumuna ve oluşan lekelerin giderilmesinde etkili yöntemlerden birkaç tanesidir.

Leke Cilt Bakımı Yaptıranlar
Leke oluşumu meydana geldikten sonra hızlı bir şekilde müdahale edilmesi ve gerekli bakımların yapılması gerekir. Ne kadar bekletildiği zaman melanin cilt altına doğru hareket ederek kalıcı hale gelir. Leke cilt bakımı yaptırmak isteyen kişiler yani elini çabuk tutarak doğru ürünler ile lekeleri ortadan kaldırabilirler.

Aydınlatıcı serumlar c vitamini ile zenginleştirilmiş bakım ürünleri leke gidermede ve leke bakımında en büyük yardımcılarınız olacaktır. Cilt bakımı doğru kişiler ve doğru ürünler kullanıldığında güzel sonuçlar ortaya çıkarır. Ehil olmayan ve yanlış ürün kullanımı ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Bundan dolayı uygulamayı yaptırmak istediğiniz merkezde deneyimli uzman olması gerekli ekipmanlara sahip ve olumlu referansları bulunması mağduriyetinizin önüne geçecektir. Daha önce bu uygulamayı yapan kişilerin öncesi ve sonrası fotoğrafları ve kullanıcı yorumları göz önünde bulundurularak işlem yapılmalıdır. Leke bakımı dışarıdan bakıldığında kolay bir uygulama gibi görünse de profesyonellik gerektiren bir uygulamadır.

Leke Bakımı Kimlere Uygulanır?
Leke bakımı kadın ya da erkek cilt gereksinimlerine göre herkese uygulanabilen ve etkili sonuçlar ortaya koyan bir uygulamadır. Özellikle ergenlik dönemi ile beraber ortaya çıkan sivilce ve akneler leke oluşumuna neden olduğu için bu yaşlarda daha yoğun ihtiyaç duyulur. Güzelliğine önem veren ve bakımlı görünmek isteyen herkesin gönül rahatlığıyla yaptırabileceği uygulamalardan bir tanesidir.

Leke bakımı cilt problemi yaşayan ve cilt bakım ürünlerine karşı alerjik rahatsızlıkları bulunan kişilere tavsiye edilmez. Bebeksi bir cilde sahip olmak isteyen herkesin yaptırabileceği bir uygulama olan leke bakımı sonuçları itibarıyla memnuniyet verici seviyededir.

Leke Bakımı Nasıl Uygulanır?
Öncelikle leke bakımı herkeste aynı şekilde yapılmaz. Kuru, yağlı, normal, karma, hassas cilt tipine göre kullanılacak ürünler ve yöntemler farklılık göstermektedir. Kimyasal peeling, mikrodermabrazyon, bakım kremleri gibi yöntemler kullanılarak leke bakımı yapılmaktadır. Uygulama uzman tecrübesine göre farklılıklar gösterebilir.

Leke Bakımı fiyatları
Leke bakımı fiyatları birçok değişken göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Özellikle cildin ihtiyaç duyduğu bakım seansları ve bakım ürünleri daha fazla ise doğal olarak fiyatları da yüksek olmaktadır. Bakım yapacak olan uzman ve bilgi birikimi uygulama yapılacak merkezin durumu göz önünde bulundurularak fiyatlar değişmektedir.