İnsan cildi kozmetik açıdan çok önemli bir organdır. Kıl köklerinde veya yağ bezlerinin tıkanması sonrasında siyah nokta ve sivilcelere neden olmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde cildimizi nemli tutan yağ tabakasının ölü deri hücreleri ile tıkanması siyah veya beyaz noktalara neden olur. Akne cilt bakımı kolay yapılan bir uygulamadır.

Ergenlik dönemindeki insanların yüzde 85 inde görülen sivilcelenme 30 ve 40 lı yaşlarda da görülebilmektedir. Ciltte bulunan gözeneklerin tıkanması ile beraber bazı bakterilerin üremesi sivilce oluşumuna ve sivilcelerin çoğalmasına neden olmaktadır. Akne farklı durumlara bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır.

İlaçlar, cildin fazla yağ üretmesi, iltihaplı sivilcelerin sıkılarak iltihabın dağılması, güneşe bağlı olarak, ölü deri tabakasının gözenekleri tıkaması, fazla yağın zaman içinde enfekte olarak üremesi, ayrıca sigara kullanımı akne oluşumunu tetikleyen durumlardır. Ergenlik dönemi, hamilelik dönemi, doğum kontrol hapları, stres ve adet gibi hormon seviyesindeki değişiklikler cilt yapısında değişimlere neden olur. Özellikle hormonların etkisi sonucunda üretilen yağ miktarının ciddi manada artması ve bu yağlı gözeneklerin dışarı açılan kısımlarında hücrelerin birikerek buraları tıkaması akne oluşumuna neden olur.

Yoğun kozmetik ürünlerinin kullanılması bazı durumlarda akne yapıcı potansiyeli nedeniyle akne oluşumu artabilmektedir. Bazı ilaçların yan etkileri sonucunda akne oluşumu gerçekleşebilir. Cilt yapısı akne meydana gelme döngüsü üzerinde etkilidir. Akne cilt bakımı temizlik ile ilk adım gerçekleştirilir. Özellikle sabah ve akşam cilt yapısına uygun jel kıvamında temizleyiciyle temizlenmesi cilt için önemlidir. Akneli ve sivilceli cilt sorunlarına çözüm ararken cilt tipi ve cildi ihtiyaçlarına göre ürün ve yöntemlerin tercih edilmesi olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Akneli Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Akneli ciltler daha hassas olduklarından dolayı tahriş edici ve cildinizdeki tamamen yağ dokusunu kaldıracak uygulamalardan kaçınmak gerekir. Akne cilt bakımı cildin PH dengesini bozmayacak ürünler ile yapılması gerekir. Cilt üzerinde kolaylıkla arınan ve jel kıvamında ulan temizleyicilerin tercih edilmesi daha temiz bir cildin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Akne cilt bakımı uzman kişilerin deneyimleri ve bilgi birikimleri ışığında yapıldığında olumlu sonuçlar ortaya koyacaktır. Özellikle akneli ciltlerin kaşınması siyah noktaların temizlenmeye çalışılması, jiletle tıraş edilmesi, sivilcelerim sıkılarak patlatılması ciltte kalıcı izlerin oluşmasına neden olur. Akneli ciltler temizlenirken yağ dengesinin mutlaka gözetilmesi daha pürüzsüz ve temiz cildin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Dr. ve uzman tavsiyesi olmadan kulaktan dolma bilgilerle krem ve antibiyotik kesinlikle kullanılmamalıdır. Akne cilt bakımı cildin derinlemesine temizlenmesi, fazla yağlardan arındırılması ile başlanmalıdır ve cildin yağ ve PH dengesi gözetilerek uygulamalar yapılmalıdır. Yağlı ciltler akne oluşumuna daha eğilimlidir. Kaliteli bir jel ile temizlenen cilt cildin dengesini sağlayan düzenleyici cilt bakım ürünleriyle daha temiz cilt ortaya çıkacaktır. Yanlış tercih edilen bakım ürünleri daha fazla akne oluşumuna ve istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olur.

Akne Cilt Bakımı Kimlere Uygulanır?
Akneli bir cilde sahip olan kişiler öncelikle alkol tüketimini kesmelidir. Cilt yapısına uygun temizleme jeliyle cildin PH değeri korunmalıdır. Akneli bir cildin bakımı ve ürün tercihi tecrübeli bir estetiysen veya cilt bakım uzmanı önerileri doğrultusunda yapılmalıdır. Akneli ciltlerin günde 2 defa temizlenmesi önemlidir. Akneli cilt bakımını ergenlik çağından başlanarak bu sorunu yaşayan herkesin uzman denetiminde ve kontrolünde yaptırması doğrudur.

Uzman kişilerce yapılan akne cilt bakımı sonrasında kişilerinde düzenli olarak uzman önerileri doğrultusunda bakım yapması sonuçların kalıcı olmasını sağlayacaktır. Kadın, erkek fark etmeden herkesin gönül rahatlığıyla yaptırabileceği bir uygulamadır. Nemlendirici ve bakım ürünleri ile uzman tarafından el cihazları kullanılarak akne cilt bakımı yapılmaktadır.

Akne Cilt Bakımı Nasıl Uygulanır?
Akneli ciltler kişilerin istemediği ve rahatsız ettiği görüntülerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Uzman kontrol ve denetiminde cilt analizi yapıldıktan sonra uygun tedavi yöntemleri ile akne cilt bakımı yapılmaktadır. Yağ üretimi azaltan ve bitkisel içerikleriyle yağ üretimini azaltan ürünler kullanılarak yapılmaktadır.

Günde en az 3 litre su tüketilmesi, akne oluşumunun olduğu dönemlerde makyaj ve benzeri uygulamalardan uzak durmak akne oluşumunu engelleyecektir. Temizlikten sonra tonik uygulaması gözeneklerin sıkılaşarak bakterilerden korumasını sağlar.

Yağlı gıdalardan uzak durmak yüksek kalorili ürünlerin tüketilmemesi ve güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu kremler kullanılması akne oluşumunda engelleyici rol oynayacaktır. Ayrıca lazer ışınları kullanılarak lazerin ısı enerjisi aknenin kurumasına ve cildin yağlanma dengesi salınarak cildinizdeki onarıcı hücreler uyarılarak daha pürüzsüz bir cilt oluşumuna olanak sunacaktır.

Akne Cilt Bakımı Fiyatları
Akne cilt bakım fiyatları uygulamanın yapıldığı kişiden kişiye ve ihtiyaca göre değişkenlik göstermektedir. Yüz, kol, sırt kısımların herhangi birinde veya birkaçında yapılan uygulama seans sayıları göz önünde bulundurularak fiyat belirlenmektedir.

Uygulamayı yapacak uzmanın bilgi birikimi ve deneyimi uygulama merkezinin bulunduğu il ve semt kullanılacak ürünlerin çeşidi akne cilt bakımı fiyatları üzerinden doğrudan etki etmektedir. Uygulama öncesinde merak edilen konular ile ilgili uzman tarafından ayrıntılı olarak bilgilendirme yapılmaktadır.